
JAK PRZYGOTOWAĆ KOTŁOWNIĘ?
WYTYCZNE DLA KLIENTÓW PRZED MONTAŻEM POMPY CIEPŁA
ELEKTRYKA - ZASILANIE POMPY CIEPŁA
Przed zaplanowanym montażem pompy ciepła do kotłowni, w której znajdzie się jednostka wewnętrzna należy we własnym zakresie doprowadzić odpowiednie przewody zasilające 1 i 2 – z poniższej tabeli należy wybrać odpowiedni model pompy i dedykowane do niej zasilanie.
Dodatkowo skrzynkę elektryczną najlepiej wyposażyć w bezpieczniki typu C.
Główna skrzynka elektryczna powinna być zamontowana i sprawdzona przez elektryka wykonującego instalację przed przyjazdem naszej ekipy.
Instalatorzy w dniu montażu wykonują odpowiednie połączenie elektryczne od jednostki wewnętrznej do agregatu.


OGRZEWANIE PODŁOGOWE DO WSPÓŁPRACY Z POMPĄ CIEPŁA
Aby zapewnić prawidłowe działanie pompy, a także współpracę urządzenia z ogrzewaniem należy zadbać o właściwe rozłożenie rur do ogrzewania podłogowego.
Zalecamy, aby rury od podłogówki były rozłożone w przedziale co 12,5cm do 15cm maksymalnie – przy standardowej wysokości pomieszczeń 2,5-3m.
Układanie zbyt gęsto rur od podłogówki (np. co 10cm) wpływa niekorzystnie na pracę pompy, współpracę podzespołów na instalacji, generuje wyższy koszt użytkowania, a także może skutkować koniecznością doboru większej mocy pompy ciepła oraz zastosowanie bufora równoległego i dodatkowej pompy obiegowej, które podrażają koszt całej instalacji.
Zasilania i powroty z rozdzielaczy należy wyprowadzić w kotłowni oddzielnie – zakazane jest trójnikowanie w podłodze.
Zachęcamy aby ogrzewanie podłogowe stanowiło jedyny system ogrzewania w domu – ewentulanie proponujemy zastosowanie (np. w łazience) grzejnika elektryczno-wodnego pracującego na grzałce elektycznej, który nie będzie podłączony do układu ogrzewnia.
HYDRAULIKA - PRZYŁĄCZA WODNE DOPROWADZONE DO KOTŁOWNI
GENERACJA K: PANASONIC AQUAREA ALL-IN-ONE SERIA K WH-ADC0309K3E5

GENERACJA K: PANASONIC AQUAREA SERIA K WH-SDC0309K3E5 ZE ZBIORNIKIEM ZEWNĘTRZNYM


FUNDAMENT POD JEDNOSTKĘ ZEWNĘTRZNĄ
Kolejnym krokiem, który należy wykonać we własnym zakresie przed przyjazdem Naszych Instalatorów jest przygotowanie odpowiedniego do wybranej pompy fundamentu.
Biorąc pod uwagę ciężar jednostki zewnętrznej, fundament pod agregat powinien być wykonany przede wszystkim solidnie oraz stabilnie.
Podstawa pod pompę ciepła może być również wykonana w formie:
– konstrukcji żelbetowej
– wylanej do szalunku betonowej ławy lub płyty
Minimalna głębokość wylanego betonowego fundamentu to 30 cm – należy uwzględnić indywidualną charakterystykę gruntu w planowanym miejscu montażu agregatu.
Do środka należy wprowadzić rurę o średnicy 110-160mm odprowadzającą pionowo w dół kondensat z agregatu – może być wpięta do kanalizacji lub należy zapewnić kilkumetrowy drenaż rozprowadzający skropliny wokół pompy. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu hydroizolacją wykonanego fundamentu.
Fundament powinien być wykonany minimum 7 dni przed planowanym montażem pompy ciepła.
Dopuszczamy wykonanie fundamentu wykorzystując:
– podstawy z bloczków fundamentowych ustawionych na podsypce cementowej
– gotowe płyty chodnikowe, obrzeża, cokoły lub krawężniki betonowe
Agregat od pompy ciepła montujemy minimum 40 cm od powierzchni gruntu.
W zależności od wysokości przygotowanej wcześniej podstawy, Instalatorzy montują na niej specjalne stopy bitumiczne lub wysokiej jakości wsporniki stalowe typu „stołek”.
Przestrzeń wkoło fundamentu lub stóp fundamentowych warto uzupełnić podkładem żwirowym, który zapewni odpowiedni drenaż kondensatu odprowadzonego od jednostki..





KONSTRUKCJE MONTOWANE NA FUNDAMENCIE
WSPORNIK STALOWY NAZIEMNY
Idealnym wyborem do montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła są wysokiej jakości wsporniki firmy Rodigas SP700 / SP740 / SP850.
Podstawa agregatu wykonana z profili stalowych galwanizowanych i malowanych proszkowo zapewnia doskonałą jakość oraz stabilność konstrukcji.
Dostępne w dwóch kolorach: biały (RAL 9002) lub czarno-szary (RAL 7021).
Wykorzystanie wspornika stalowego gwarantuje odpowiednią wysokość montażu urządzenia
od gruntu niezbędną do właściwego działania zimą, a także do bezproblemowego odprowadzenia kondensatu z agregatu pompy ciepła.





STOPY BITUMICZNE
Podczas montażu urządzenia Instalatorzy korzystają z czarnych gumowych podstaw pod agregat, które zapewniają wysoką stabilność jednostki zewnętrznej na fundamencie.
Dodatkowo stopy bitumiczne mają za zadanie wytłumienie drgań wytworzonych przez pompę ciepła oraz zaminimalizowanie dzwięków, jakie może emitować urządzenie.
Wymiary: długość 600 mm / wysokość 100 mm / szerokość 180 mm


KONSTRUKCJE MONTOWANE NA ŚCIANIE
WSPORNIK NAŚCIENNY RODIGAS
Montaż agregatu na wsporniku naściennym na elewacji budynku jest najmniej pożądanym przez Nas rozwiązaniem.
Decydując się na przedstawiony montaż należy uwzględnić technologię budowy domu, grubość ścian zewnętrznych, wagę urządzenia (preferowane jednostki o niższej mocy
i wadze), a także odległość ścian zewnętrznych od pomieszczeń np. sypialnia, z uwagi
na możliwość przenoszenia wibracji na konstrukcję domu.
Należy również uwględnić aby nie montować agregatu nad chodnikiem ze względu na spływający kondensat powodujący mokrą powierzchnię latem lub oblodzenie zimą.
Urządzenia montujemy na wysokiej jakości wspornikach marki Rodigas model MS 404,
dostępne w kolorze: biały (RAL 9002).

ROUTER Z AKTYWNYM DOSTĘPEM DO INTERNETU
Aby zapewnić pełną funkcjonalność pompy ciepła, w szczególności zdalne sterowanie
i monitorowanie przez aplikację Panasonic Aquarea Smart Cloud niezbędny jest dostęp do internetu.
W dniu montażu zachęcamy aby zaopatrzyć się w działający router z aktywnym połączeniem internetowym poprzez sieć wi-fi lub gniazdo LAN oraz niezbęne hasła do sieci.
Plecany przez nas model routera: Huawei b315 / b525 / 593 (lub inny z przynajmniej jedym wyjściem na przewód LAN) + karta sim z internetem mobilnym popularnych operatorów.
Dostęp do internetu umożliwia połączenie pompy z aplikacją Aquarea Comfort Cloud oraz jej zdalne sterowanie. Ułatwia też aktualizacje oprogramowania pompy ciepła i ewentualną diagnostykę urządzenia.
Brak internetu nie uniemożliwia uruchomienia pompy, ale funkcje zdalne będą dostępne dopiero po jego późniejszej konfiguracji.

APLIKACJA PANASONIC COMFORT CLOUD
Przejmij kontrolę nad swoim komfortem – zarządzaj pompą ciepła Panasonic w dowolnym miejscu i czasie.
Intuicyjne rozwiązanie zaprojektowane tak, aby w łatwy sposób zarządzać i monitorować pracę pomp ciepła Panasonic z dowolnego miejsca, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Aplikacja oferuje monitorowanie zużycia energii, pomagając jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji.
Więcej informacji dotyczących aplikacji mobilnej dostępnych na stronie Panasonic.


